Zmieniamy się w KLUB SPORTOWA POLSKA!
Zmieniamy się w KLUB SPORTOWA POLSKA!
Dołącz do programu „budujemy Sportową Polskę” i pokaż sportowe oblicze swojej gminy!
Dołącz do programu „budujemy Sportową Polskę” i pokaż sportowe oblicze swojej gminy!
Zmieniamy się w KLUB SPORTOWA POLSKA!
Zmieniamy się w KLUB SPORTOWA POLSKA!
Dołącz do programu „budujemy Sportową Polskę” i pokaż sportowe oblicze swojej gminy!
Dołącz do programu „budujemy Sportową Polskę” i pokaż sportowe oblicze swojej gminy!
W ramach inwestycji powstało Centrum Sportów Wodnych i Lodowych nad jeziorem Ukiel w Olsztynie – ośrodek żeglarski i jednocześnie jedna z najciekawszych marin w Polsce.
W 2006 roku ogłoszono studialny konkurs architektoniczny, który stanowił podstawę do opracowania późniejszych planów miejscowych dla terenów rekreacyjnych oraz architektury wokół jeziora Ukiel. W kolejnych latach przeprowadzono otwarty konkurs architektoniczny, który wyłonił pracownie projektowe mające przygotować projekt budowlany i projekt wykonawczy terenów rekreacyjno-sportowych nad jeziorem Ukiel w Olsztynie. Zwyciężyło konsorcjum 3 biur architektonicznych: Restudio, Studio Projekt oraz Dżus GK Architekci. Wokół jeziora Ukiel powstał projekt architektoniczny, w ramach którego opracowano unikalną, wielofunkcyjną przestrzeń publiczną z takimi obiektami, jak: marina, przystań wodna, przystań żeglarska, restauracja, hotel oraz inne obiekty sportowe i rekreacyjne. Ponadto powstały pomosty pływające, drewniane pomosty stałe na palach, ścieżki rowerowe, promenady nadwodne, place rekreacyjne, hangar na łodzie.
We wrześniu 2015 r. zakończono ostatni etap tej szerokiej inwestycji budowlanej: Centrum Sportów Wodnych i Lodowych na Słonecznej Polanie nad jeziorem Ukiel w Olsztynie, za której projekt budowlany odpowiada pracownia architektoniczna Restudio Rafał i Maciej Jacaszek.
Nowoczesna marina nad jeziorem Ukiel
Centrum Sportów Wodnych i Lodowych nad jeziorem Ukiel w Olsztynie to ośrodek żeglarski i jednocześnie jedna z najciekawszych marin w Polsce. Nowoczesna architektura nad jeziorem Ukiel zbiera świetne recenzje w środowisku żeglarskim i wśród mieszkańców Olsztyna oraz turystów. Budynki: marina oraz hangar – są wkomponowane w otaczający krajobraz. Architektoniczne założenie realizuje ideę jak najmniejszej ingerencji w naturalne ukształtowanie zalesionego wzgórza oraz wyeksponowania otwarć widokowych na jezioro Ukiel i panoramę Olsztyna. Obiekty stały się wręcz częścią naturalnego krajobrazu. Indywidualnie zaprojektowano, widoczną od strony głównego wjazdu, piątą elewację budynku – zielony dach z roślinnością, głazami, tarasami i punktami widokowymi. W architekturze obiektów widać nienachalne nawiązania do form marynistycznych. Dynamiczne, pochylone, jasne ściany budynków przywodzą na myśl skojarzenia z fragmentami kadłubów jachtów. Architektoniczne formy bardzo dobrze komponują się z otaczającą zielenią. Odnosi się wrażenie, jakby naturalny sosnowy las wręcz wyrósł na zielonym dachu mariny.
Zagospodarowanie terenów wokół przystani wodnej
W ramach zagospodarowania terenu wokół przystani wodnej zrealizowano ciągi piesze, ścieżki rowerowe oraz place rekreacyjne. Układ ścieżek jest ściśle zintegrowany z budynkami, na dachach których zaprojektowano drewniane tarasy z widokiem na panoramę Olsztyna. Nawierzchnię ścieżek stanowią płyty z betonu architektonicznego w jasnych odcieniach szarości swobodnie ułożone na zielonej trawie. Ten oryginalny zabieg podkreśla integrację architektury i natury. Użycie betonu architektonicznego w elementach małej architektury jest charakterystyczne dla całego założenia – również w budynkach przewidziano realizację detali architektonicznych w tym materiale.
Amfiteatr
Pomiędzy budynkiem mariny oraz hangaru znalazło się miejsce dla amfiteatru z miejscami do siedzenia, głównymi schodami oraz zielenią. Wielopoziomowy plac stanowi główne wejście na teren mariny. Przed amfiteatrem zaprojektowano rozległy drewniany taras, który może pełnić funkcję sceny. Do wykończenia nawierzchni oraz małej architektury użyto desek z drewna egzotycznego i betonu architektonicznego wkomponowanych w zieleń.
Mała architektura – kamienie
Charakterystycznym elementem zagospodarowania terenu stały się ogromne kamienie, które „rozrzucono” na całym terenie mariny. Zabieg ten to nawiązanie do charakterystycznego elementu krajobrazu Warmii i Mazur – głazów narzutowych, które na przestrzeni lat inspirowały swą imponującą skalą, formą i kompozycją. Kamienie stały się ważnym, pełniącym różnorodną funkcję składnikiem całego założenia. Oprócz symbolicznego nawiązania do archetypu krajobrazu warmińskiego pola kamieni stanowią także naturalną barierę przed niekontrolowanym
wejściem w niepożądane strefy całego
założenia.
Najlepsza przestrzeń publiczna
Projekt mariny, przystani wodnej wraz z innymi obiektami nad jeziorem Ukiel w Olsztynie zdobył wiele prestiżowych nagród architektonicznych: nagrodę Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP za wybitne dzieło architektoniczne (najlepsza przestrzeń publiczna), nagrodę Eurobuild, nagrodę Kryształowa Cegła oraz wiele innych. Projekt architektoniczny zagospodarowania brzegów jeziora Ukiel został nominowany do nagrody Mies Van der Rohe oraz do nagrody „Polityki”. Autorów projektów uhonorowano w Olsztynie przyznawanym co 4 lata Srebrnym Wawrzynem Olimpijskim.
Z przyjemnością informujemy, że Centrum Sportów Wodnych i Lodowych na Słonecznej Polanie jest Laureatem Konkursu BUDOWNICZY POLSKIEGO SPORTU, w kategorii UDANA REWITALIZACJA 2017, którego organizatorem jest Klub Sportowa Polska.
źródło: miesiecznik Builder 01/2018, autor: arch. Maciej Jacaszek, Biuro Projektowe: Restudio